Skuteczne filtry powietrza – jak wybrać zależnie od ich przeznaczenia?

Dalsze informacje o filtrach hepa h14

Nie oszukujmy się: jakość powietrza w naszym kraju zła. Pod tym kątem Polska jest na jednym z najdalszych miejsc wśród członków Unii Europejskiej. Codziennie przekazywane są kolejne raporty o przekroczeniu dozwolonego poziomu pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 i z tej przyczyny też wciąż poszukiwane są wydajne metody, pomagające radzić sobie z rosnącym zanieczyszczeniem, przede wszystkim w pomieszczeniach, w których podtrzymanie sterylności powietrza jest niesłychanie istotne (przykładowo w salach intensywnej terapii).

Filtry mini-pleat filtrują pyły oraz włosy

Filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), czyli filtry powietrza wysokiej wydajności, powszechnie znane i stosowane są od lat 70-tych. Są obecne m.in. w odkurzaczach i pokojowych oczyszczaczach powietrza. W urządzeniach wentylacyjnych montowanych w obiektach użyteczności publicznej, budynkach mieszkalnych lub biurach bardzo dobrze spełnią swoje zadanie uniwersalne filtry dokładne typu minipleat, które w zależności od klasy poradzą sobie z filtracją pyłów PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki znajdują się w smogu. Nie są dla nich problemem również takie zanieczyszczenia, jak roztocza, włosy czy dym tytoniowy. Kupując filtry dokładne F7 bądź F9 powinno się wziąć pod uwagę nie tylko ich wydajność, ale także jakość ich wykonania. Te produkowane przez polską firmę MARSS Filtry Hepa posiadają ramę z ocynkowanej stali charakteryzującą się znaczną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i złe warunki atmosferyczne (jak wysoka wilgoć, temperatura). Wydajny wkład filtracyjny wyprodukowany z włókna szklanego zabezpieczony jest po stronie wlotu powietrza siatką z aluminium. W filtrach mini-pleat papier filtrujący ułożony jest w małe plisy i wzmocniony jest specjalnym klejem poliuretanowym, co powoduje, że filtry te odznaczają się znaczną żywotnością. Filtry F7 i F9 wytwarzane są w wielu wymiarach dostosowanych do wymagań każdego użytkownika.

Filtry HEPA H13 oraz H14 – do stosowanie w przemyśle

Do wykorzystania w przemyśle wymagane są jednak filtry o stanowczo wyższej przepustowości przelatującego powietrza, którą gwarantują filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy pakietu filtracyjnego są w nich równomiernie oddzielone przez separatory z aluminium, a trwała konstrukcja, także sporządzona z ocynkowanej stali, nie jest podatna na wahania temperatury i wodę, co umożliwia sprawną filtrację w wymagającym środowisku (aż do 80 stopni Celsjusza). Filtry tego rodzaju montowane są wszędzie tam, gdzie powinno się zachować wysokie standardy czystości powietrza, jak przykładowo na liniach produkcyjnych przemysłu spożywczej.

Zdjęcie pochodzi ze strony marss.pl.

Adres firmy:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46