Tradycyjne systemy ogrzewania nierzadko okazują się niezbyt efektywne – ich użytkownicy narzekają na fakt, że nogi wciąż są chłodne, a w górną część ciała jest im zbyt ciepło. Są też niebezpieczne dla osób uczulonych, ponieważ wysoka temperatura wzbija brud, w którym gnieżdżą się groźne dla ich zdrowia mikroorganizmy. Wiele osób ma też spory kłopot z niezbędnymi w takich systemach kaloryferami, bo te niezbyt łatwo łączą się z wyglądem współczesnych wnętrz. Jak poradzić sobie ze wspomnianymi problemami? Na pewno warto założyć ogrzewanie podczerwienią. Dlaczego?
Jak jest skonstruowane ogrzewanie podczerwienią?
Jak łatwo stwierdzić, ogrzewanie podczerwienią stosuje fale podczerwone. Wykazują one sporo mocnych stron, z których najistotniejsze jest z pewnością to, że ciepło jest wytwarzane już gdy zetkną się z którymś meblem lub organizmem. Promieniowanie podczerwone jest niezauważalne dla człowieka i całkowicie niegroźne.
Plusy ogrzewania podczerwienią
W instalacjach ogrzewania podczerwienią ciepło rozchodzi się równo – nikomu z mieszkańców nie będzie za gorąco, a ciepłota na różnych poziomach będzie naprawdę zbliżona. Posiadaczom opisywanych systemów kłopotów nie przysparza też unoszący się kurz – ciepłe powietrze nie wędruje pod sufit, a zimne – ku podłodze. Ogrzewanie podczerwienią to także doskonały sposób dla fanów dobrego designu, bo panele możemy udekorować dowolnymi grafikami tudzież sprawić, by przypominały obraz. Docenią je też właściciele ogrzewania na gaz lub elektrycznego, ponieważ jest w porównaniu z nim znacznie tańsze.