Klimatyzacja w domu

Kiedy na zewnątrz robi się za ciepło, chyba każdy tęskni za odrobiną zimna. Tymczasem ochłodzenie pomieszczeń w ogóle nie musi stanowić kłopotu – wystarczy tylko sprawna klimatyzacja. Dla nie wiedzą, który klimatyzator kupić, stworzyliśmy ten poradnik.

Jak wybrać moc klimatyzacji

Moc klimatyzatora powinna być dopasowana do kubatury pomieszczenia, które chcemy za jego pomocą ochłodzić. Specjaliści uważają, że do pomieszczenia o metrażu do 10 metrów kwadratowych oraz przeciętnej wysokości, należy zaopatrzyć się w klimatyzator o mocy 3,5 kWa. Powinniśmy przy tym zaznaczyć, że są to obliczenia jedynie szacunkowe, a do ostatecznej oceny potrzebujemy jeszcze innych cech.

Jaki typ klimatyzacji kupić?

W sklepach znajdziemy przede wszystkim dwa rodzaje klimatyzatorów – mobilne oraz stacjonarne. Najistotniejszą z dobrych stron klimatyzatorów mobilnych jest cena oraz to, że można korzystać z nich tam, gdzie potrzebujemy. Gdy zaś chodzi o efektywność, lepsza jest jednak klimatyzacja typu split – lepiej chłodzi pomieszczenia,a przy tym generuje mniej hałasu.

Najlepsze miejsca na montaż klimatyzacji

Klimatyzatory mobilne powinniśmy zakładać na ścianach zewnętrznych, a produkowane dzięki nim chłodne powietrze należy przetransportować do pomieszczenia za pomocą specjalnego węża. Klimatyzacja stacjonarna może zaś znajdować się wewnątrz domu, ale producenci stawiają na montaż klimatyzatorów typu split także poza domem.