Zamki do drzwi – pierwsza linia ochrony Twojego domu

O tym, że o ochronę mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi możliwymi metodami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle wytrzymały by uniemożliwić lub maksymalnie utrudnić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego mieszkania. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi zewnętrznych

Z uwagi na bezpieczeństwo w drzwiach wejściowych należy zamontować 2 zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się głównie zamki wpuszczane, zapewniające doskonałą ochronę jednocześnie zachowując walory wizualne drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych musi znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o naszą wygodę, możemy ponadto wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem typu master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Mniejsze wymagania możemy mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi łazienkowych czy do sypialni). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapewnienie prywatności i zapobieganie przypadkowemu otwarciu. Przy ich kupnie warto więc kierować się w pierwszej kolejności ich wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, umożliwiającą wykonanie napraw we własnym zakresie.