Moduły awaryjne – co warto o tym wiedzieć?

W razie rozprzestrzeniania się ognia czy pozostałych wypadków w obiekcie linia energetyczna prawdopodobnie zostanie zepsuta. Tymczasem właśnie ona będzie wtedy szczególnie niezbędna – bez niej oświetlenie dróg do ewakuacji okaże się wszak niewykonalne. Energia elektryczna potrzebna okaże się także do zasilania piktogramów kierujących do wyjścia czy głośników, a wspomniane narzędzia bardzo ułatwiają ewakuację. Czy istnieją więc technologie, które umożliwią używanie ich nawet wtedy, kiedy sieć ulegnie awarii? Rzecz jasna tak – przydatne okażą się wtedy moduły awaryjne.

Jak działają moduły awaryjne?

Jak już napisaliśmy, moduły awaryjne pozwalają na oświetlenie klatek schodowych również wtedy, jeśli dostawy prądu zostaną przerwane. Jest to osiągalne dzięki zintegrowanym bateriom, które w zwykłych warunkach pobierają energię i ją magazynują. W przypadku przerwania dostaw prądu, moduły awaryjne zużywają prąd zgromadzony w akumulatorze, dzięki czemu lampy świecą także, kiedy sieć nie działa.

Moduły awaryjne a przepisy

Użycie modułów awaryjnych jest określone w prawie przeciwpożarowym. Z uwagi na fakt, że podczas ewakuacji budynku spełniają bardzo istotną funkcję, powinny wykazywać cechy opisane w przepisach. Znalezienie odpowiednich modułów nie przysporzy na szczęście najmniejszych problemów, gdyż normy spełniają prawie wszystkie dostępne produkty. Ważne okazuje się również to, żeby rozmieścić je tam, gdzie będzie to niezbędne – oczywiście w myśl aktualnych norm.