Kłódka na szyfr czy na klucz – którą wybrać?

Kłódki najstarsza znaną nam formą zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość typów kłódek, jednak każda z nich należy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje wygoda w użyciu i uniwersalność, jednak pod względem wytrzymałości lepiej wypada kłódka trzpieniowa. To oczywiście jeden z wielu możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Wybierając kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie opcje – kłódkę zamykaną kluczem oraz szyfrową. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Jeśli widoczny będzie bębenek, złodziej bez trudu złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrym zabezpieczeniem będą tylko produkty z wyższej półki – między innymi kłódki Gerda. Podobnie jest także z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony złodziej otworzy dość szybko.

Jaki materiał do produkcji kłódki?

Dla solidności kłódki istotny jest też surowiec, z którego została ona wykonana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zagwarantuje wystarczającą ochronę przed złodziejami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali wykazujących wspomniane właściwości. Najczęściej kupowane rodzaje to przede wszystkim kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym w sprzedaży dostępne też kłódki wykonane ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla podniesienia odporności na wilgoć bywają pokryte powłokami galwanicznymi – np. niklem.