Co musisz wiedzieć o oświetleniu awaryjnym?

W czasie pożaru zwykle awarii ulega sieć elektryczna – a przecież to szczególnie w takich sytuacjach jest potrzebna. Bez oświetlenia awaryjnego ewakuacja zagrożonych z obiektu potrafi więc spowodować niemałe trudności, szczególnie kiedy drogi ewakuacyjne prowadzą klatkami bez okien. Z tego względu bardzo ważne jest to, żeby różne obiekty użyteczności publicznej posiadały oświetlenie awaryjne. Jest to zresztą określone przez przepisy przeciwpożarowe, a jego brak może sprawić trudności z odbiorem budynku. Gdzie konkretnie powinno się znaleźć oświetlenie awaryjne? Jakie produkty zaliczane są w jego ogół?

Jak wybrać właściwe oświetlenie awaryjne?

Najważniejszą częścią oświetlenia awaryjnego są, jak nietrudno się domyślić, świetlówki. Pamiętajmy przy tym, że muszą one być przystosowane do wnętrza, w którym są używane – oświetlenie awaryjne dla korytarzy do ewakuacji jest nieco odmienne niż te zakładane w ogólnodostępnych strefach. Ustawy wymuszają też wykorzystanie specjalnych, świecących tablic, informujących o kierunku ewakuacji. Tak jedne, jak i drugie muszą mieć zasilanie działające bez dostępu do sieci energetycznej.

Oświetlenie awaryjne – gdzie powinno być założone?

Ustawa nie wymusza, żeby oświetlenie awaryjne było montowane w zwykłych domach. Jego użycie będzie natomiast niezbędne w różnego rodzaju budynkach publicznych. Musi znaleźć się na przykład w przedsiębiorstwach, urzędach oraz szkołach. Prawo poza tym wymaga, aby oświetlenie awaryjne spełniało odpowiednie standardy.